Afacere

11 февраля 2020 58

Buna ziua. Se poate deschide o vulcanizare in baza unei gospodarii taranesti?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Marin,

Conform legii, gospodăria ţărănească este o întreprindere individuală, bazată pe proprietate privată asupra terenurilor agricole (denumite în continuare terenuri) şi asupra altor bunuri, pe munca personală a membrilor unei familii (membri ai gospodăriei ţărăneşti), avînd ca scop obţinerea de produse agricole, prelucrarea lor primară, comercializarea cu preponderenţă a... mai detaliat propriei producţii agricole.

Astfel răspuns la întrebarea Dvs este nu, nu poate.

Alegeți ca forma juridică SRL sau Î.I.

12 февраля 2020
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Pentru serviciile de vulcanizare a camerelor şi anvelopelor în ateliere este nevoie de patentă. Cuantumul taxei lunare pentru Chişinău, Bălţi, Bender, Tiraspol = 200 lei, celelalte municipii, oraşele = 75 lei, localităţile rurale = 30 lei.

Mai multe detalii găsiţi aici: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=115925&lang=ro

Servus

12 февраля 2020