Aflarea in penitenciar

10 апреля 2019 32

Buna ziua. Cum pot afla daca persoana este retinuta in penitencirul nr. 13 sau nu? Este posibil acest lucru si care este procedura? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Natalia

Despre acest aspect cu certitudine cunoaște avocatul care apară interesele persoanei respective.
De una singura nu puteți afla, decât doar ofițerul de urmărire penală sau procurorul în procedura căruia este cauza vă vor comunica dacă persoana a fost reținută și arestată ulterior.
Există probabilitatea ca Dvs nu va vor comunica asemenea... mai detaliat informații dacă nu sunteți o ruda foarte apropiată și în acest caz exista probabilitatea sa va refuze.
Daca persoana respectiva nu are avocat angajat în baza de contract cu siguranță i s-a acordat un avocat la cerere. Astfel, ați putea afla mai multe detalii de la acesta, doar cu condiția ca sunteți o ruda foarte apropiată și clientul său ii oferă dreptul să comunice cu alte persoane despre el.
In acest sens va puteți adresa la instituția respectiva care se preocupa de acordarea asistenței juridice garantate de stat.
Accesați link-ul de mai jos și găsiți datele de contact:
WWW.CNAJGS.MD

În cazul în care persoana deja e condamnată și ispășește pedeapsa sub forma de privațiune de libertate adresați-vă la Departamentul instituțiilor Penitenciare.
https://dip.gov.md/

10 апреля 2019
  • Юрисконсульт

D-na Natalia, dacă DVS sînteți o rudă apropiată ( soție, soră ) a persoanei care se află în P-13, depuneți o cerere pe numele Șeful P-13, cu anexarea în copii a buletinului în calitate de dovadă de rudenia DVS.

2 января 2020