Ajutor pentru perioada rece a anului

22 января 2019 69

Buna ziua. Vreau sa stiu cui i se cuvine sa primeasca ajutor pe perioada rece a anului.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

În perioada rece a anului, familiile defavorizate din ţară pot solicita ajutor din partea statului. Este vorba despre o indemnizaţie fixă lunară, de care pot beneficia familiile ale căror venit este mai mic decât venitul lunar minim garantat de stat de 1.538 de lei.

Indemnizaţiile vor fi oferite familiilor nevoiaşe în... mai detaliat perioada lunilor noiembrie 2018 - martie 2019. Cererile trebuie depuse la asistentul social din localitate, care va decide cine va beneficia de aceste ajutoare.

"După depunerea cererii, situaţia familiei urmează a fi examinată în trei blocuri. Primul bloc de examinarea veniturile familiei, al doilea bloc este legat de statutul ocupaţional al familiei şi blocul trei ţine de examinarea indicatorilor de bunăstare"

23 января 2019