Alegerea presedintelui AO in situatia actuala

25 апреля 2020 17

Buna ziua. Pe 13 mai 2020 expira mandatul de presedinte al unei AO, statutul nu prevede prelungirea automata a mandatului in astfel de situatii. Putem amana alegerea noului presedinte pana cand va fi posibil sa ne intalnim fizic, invocand un temei legal? Sau sa organizam adunarea prin mijloacele tehnice disponibile, ori eventual vot prin posta - ceea ce, la fel, nu este prevazut in statut? Avem insa in statut prevazut ca putem sa instiintam prin mail despre adunarea generala. Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Adunarea generala a membrilor poate avea loc numai in forma stabilita in statutul AO.
Daca statutul nu prevede expres sintagma “adunarea generala se petrece cu prezenta membrilor”, atunci prezenta fizica nu este obligatorie, si puteti organiza adunarea prin videoconferinta.
Daca Statutul prevede expres ca adunarea se tine cu... mai detaliat prezenta fizica a membrilor - nu puteti face adunarea decat asa.
Instiintarea pe email este altceva. Ea nu presupune si tinerea adunarii prin corespondenta.

30 апреля 2020