Am achitat o amenda contraventionala, dar in baza nu se reflecta acest fapt

21 мая 2021 26

Am achitat o amenda contraventionalain (17.500 lei) in termen de 3 zile (adica in jumatate), dar n-am dus bonul la instanta. Dosarul a ajuns la executor, acolo am demonstrat cu bonul ca amenda a fost achitata si am uitat de acest caz. Acum am aflat ca in baza aceasta amenda este cu statut nerecunoscut. Ce trebuie sa fac in acest caz? La cine sa ma adresezi? Am vorbit cu executorul si acesta afirma ca a incetat cauza, totul a fost facut corect si a trimis dosarul in arhiva. Mai departe nu stie ce sa imi spuna si cu ce sa ma ajute.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru siguranța, intocmiti o cerere cu includerea tuturor datelor si anexati la aceasta bonul de plată cu expedierea sau depunerea fizică la instanța de judecată si la agentul constatator ca sa le confirmați achitarea și pastrati acest bon pentru orice eventualitate.

23 мая 2021