Am activat o perioada de proba

1 июня 2020 15

Buna ziua. Am activat o perioada de proba intr-o companie timp de 1 saptamana si 1 zi. De cateva zile stau acasa pentru ca mi-au spus ca nu sunt comenzi si nu au nevoie de serviciile mele. Azi am cerut sa ma plateasca pentru perioada lucrata si imi spun ca achitarea va fi pana pe data de 10. Spuneti-mi, va rog, e corect asa? Eu astept banii pe stagiere, nu salariul. Ce pot face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În cazuri de abuz din partea angajatorului, sau potențial angajator, puteți sesiza in acest sens inspectoratul muncii.
Orice munca urmeaza a fi platita fara excepție.

2 июня 2020