Am avut grija de un batran si mi-a ramas camera lui, dar are datorii

28 декабря 2018 78

Buna! Am avut grija de un batran 4 ani. Acum mi-a ramas camera lui, dar are datorii 19 mi pe caldura si 8 pe servicile comunale. Eu am contract de intretinere pe viata si certificatul de deces. Vreau sa scriu camera pe mine. Pot cumva sa fac sa scad din datorii, spuneti-mi va rog frumos? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Din pacate in calitate de pretendent la acel bun, urmează sa cunoașteți ca dreptul de proprietate asupra bunului a fost înregistrat dupa d-stra din data inregistrarii contractului la cadastru.
Astfel toate datoriile care au aparut sunt ale d-stră.
La moment cu contractul și certificatul de deces mergeți la cadastru pentru a... mai detaliat ridica interdicția, adică mențiunea de întreținere a persoanei decedate.

Pentru concretizări mă puteți contacta.

28 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
De regula, nu ar trebui sa purtati raspundere pentru acele datorii.

28 декабря 2018