Am condus automobilul fara sa am permis

8 ноября 2021 33

Buna ziua. Nu dețin permis de conducere, dar in rest toate actele (ale automobilului) sunt în regulă. Am fost oprit de către echipajul de poliție. Care sunt sancțiunile? Doar amendă conform articolului 231 CC sau voi rămâne și fără automobil, care va fi transportat la parcarea speciala?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In caz ca nu e posibil de transmis auto catre pers care detine permis pentru a conduce in continuare, mașina poate fi ridicată.

15 ноября 2021