Am cumparat o casa

10 июня 2019 100

Intrebarea: am cumparat casa in rate si stapana de la inceput mi-a zis ca ea face documentele din contul ei si acuma cand am terminat de achitat ea mi-a zis ca nu face documente, ci numai act de daruire. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Stimate D-le Ion,
În cazul dat se pare că ați fost victimă a unei escrocherii. Ori, Dvs urma de la bun început să încheiați un contract de vânzare-cumpărare a bunului imobil, cu specificarea faptului că prețul bunului se achită în rate.
Din câte înțeleg nici măcar nu ați fost la notar,... mai detaliat iar nerespectarea formei autentice a actului juridic duce la nulitatea acestuia. În atare circumstanțe contractul ca și cum nu a existat niciodată.
Nu acceptați să încheiați careva contract de donație deoarece, donația poate fi revocată și atunci vă pomeniți că ați făcut acte de caritate.
Încercați să soluționați amiabil situația în cel mai scurt termen, iar în caz de nu se primește adresați-vă de urgență cu o plângere organelor de drept întrucât, se pare că proprietarul are interese meschine și pare a fi vorba de o escrocherie la mijloc.

Succes.

13 июня 2019