Am cumparat un automobil pus in gaj

31 января 2020 496

Am procurat un automobil la piata auto, de la un vanzator care cu asta se ocupa, cumpara si vinde masini. Acesta avea procura pe automobil, mi-a facut si mie procura. Cand am mers sa inregistrez masina pe mine, am constatat ca e gajata pentru un credit de 85.000 lei. Am vorbit cu proprietarul care mi-a zis ca are asa credit, il achita regulat si mai are de achitat 4 ani. Vanzatorul imi zice sa vand automobilul, adica sa scap de el, pentru ca el nu mi-l accepta inapoi. Zice ca nu a stiut ca automobilul e gajat. Ce sa fac?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Eugen,
Fiind un contract trebuie sa ceri rezolutiunea lui si sa dati unul altuia ceea ce ati primit, tu restitui masina celui caruia i-ai dat bani, respectiv primesti banii inapoi. Daca nu atunci urmeaza sa mergi in instanta si sa te judeci. Bineinteles ar trebui sa ai dovada... mai detaliat ca ai dat bani.

1 февраля 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Dvs nu ati incheiat un contract de vanzare-cumparare a automobilului.
Nu ati ”cumparat” automobilul.
Faptul ca vi s-a dat o procura, inseamna doar ca aveti dreptul sa vindeti si sa administrati automobilul, dar nu inseamna ca deveniti proprietar in baza acelei procuri.
***
Va fi foarte dificil, daca nu imposibil,... mai detaliat sa demonstrati in instana de judecata ca nu ati cunoscut aceste momente, si ca ati crezut ca incheiati un contract de vanzare-cumparare. De ce? Penru ca (i) necunoasterea legii nu este o explicatie, si (ii) actul este denumit ”PROCURA”, dar nu ”Contract de vanzare-cumparare”.
***
In situatia Dvs, ca alternativa la cele scrise mai sus de dl. Pantiru, ar trebui sa mergeti la Politie ca sa il denuntati pe cel care v-a dat procura, daca el refuza sa va intoarca amiabil banii.
Intre timp, ar trebui sa renuntati la procura, prin declaratie scrisa fata de cel care v-a dat-o, si eventual, prin notarea acestei declaratii de renuntare la notarul care a autentificat procura. Prin asta, posibil veti anula temeiul pretins legal in baza caruia cel care a eliberat procura detine banii.

3 февраля 2020