Am dat cu imprumut bani, dar nu au fost intorsi in termenul stabilit

23 августа 2019 52

Am dat cu imprumut bani (5.000 lei) unei persoane (cu contract de imprumut intocmit la notar) cu conditia ca in 2 saptamani mi-i intoarce. Au trecut 2 saptamani si nu mi-a intors banii. Acum deja au mai trecut 2 saptamini de la data prevazuta in contract. Ce pot face ca sa imi intorc banii?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Rodica,

Trebuie să întocmiți o notificare catre persoana respectiva prin care sa solicitati suma restanta.

In caz ca nu reactioneaza atunci faceți somație de rezoluțiune a contractului.

Daca banii oricum nu au fost returnați atunci faceți cerere de chemare în judecata și solicitați incasarea silită a sumei datorate.

Daca aveti nevoie de... mai detaliat consultatie detaliata va sunt la dispozitie.

O zi buna sa aveti!

23 августа 2019