Am dat imprumut persoanei fizice cu contract (fara notar)

24 октября 2019 214

Am dat cu imprumut bani (3.000 Euro) unei persoane (cu contract de imprumut intocmit fara notar) cu conditia ca in 4 luni mi-i intoarce. Au trecut 4 luni si nu mi-a intors banii. Acum deja au mai trecut 2 ani de la data prevazuta in contract. Ce pot face ca sa imi intorc banii?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Ar fi cazul să vă adresați în instanța de judecată odată ce nu vi se restituie banii.
În cazul în care se vor scurge 3 ani de la data limită de restituire a împrumutului prevăzută în contract riscați să nu vă mai recuperați banii niciodată.

În vederea recuperării sumei ar fi necesar... mai detaliat să-i expediați o notificare și să vă adresați ulterior în instanța de judecată dacă, împrumutatul nu vă restituie banii.
Dacă contractul prevede plata unei penalități pentru întârziere, puteți solicita plata penalității și a dobânzii de întârziere pentru perioada de până la 01.03.2019, iar începând cu 01.03.2019 alegeți doar una din ele reieșind din mărimea acestora.

24 октября 2019