Am datorii la mai multe credite

7 января 2021 52

Am mai multe credite, dintre care 4 le achit la timp, dar la 9 credite nebancare am datorii in suma totala de 60.000 lei si nu reusesc sa le achit. Nu am ce sa depun in gaj si banca nu ma poate ajuta sa le refinantez. Ce pot sa fac ca sa nu fiu inchis?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nimeni nu poate fi condamnat si privat de libertate pentru simplul fapt ca nu poate restitui o datorie.
Acesta este un principiu juridic la nivelul curtii europene pentru drepturile omului, aplicabil direct si in Republica Moldova.

8 января 2021