Am depasit termenul de ședere in Italia

24 июля 2019 22

Buna ziua. In februarie curent, eu împreună cu fiica mea minora am venit in Italia cu pașaportul biometric. Acum doresc sa ne întoarcem in țară fiindca copilul merge la școala in clasa 1 si sunt însărcinată. Intrebarea mea este daca pot iesi din Italia, doar am carte STP (strain temporar prezent) si ce probleme pot aparea la frontiera ori la aeroport? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pot fi aplicate interdicție de intrare ulterioară în Italia, sigur că spre RM vă vor lăsasă plecați, atît timp cît părăsiți teritoriu UE.

6 августа 2019