Am depășit termenul de trei luni

2 августа 2019 140

Buna ziua. Am depășit termenul de trei luni de cand stau in Italia și inca mi-au furat actele, inclusiv pașaportul biometric. Dacă îmi fac pașaport alb, tot o să-mi pună interdicție?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Puteți solicita pașaportul, însă acesta va fi valabil doar pentru părăsirea țării și revenire în MD.
In baza actului în cauză, o să fiți identificat cu datele din țară și puteți fi sancționați pentru încălcare a perioadei de ședere
https://viza.md/content/titlu-de-c%C4%83l%C4%83torie-pa%C8%99aport-alb

4 сентября 2019