Am deschis un cont in banka

17 июля 2017 45

Am deschis un cont in banka, la dechiderea contului mi s-a promis multe, ca exemplu ca in caz de dificultati la extragerea banilor din cont sa ii contactez pe ei si imi vor rezolva problema. Deci am dechis cont, am primit o suma de bani din Europa, mi s-a dat cardul bancar si mi s-a zis sa ma folosesc fara griji. Am extras doar 318 euro, apoi in cîteva zile am mai mers sa extrag o alta suma de bani? Insa la bancomat mi s-a aratat ca din suma de 9550 euro am un minus de 319 euro. Evident m-am speriat foarte tare si am mers la ei sa le cer explicatii. Dupa cîteva ore me-au spus sa merg la banka unde am deschis contul, acolo me-au zis ca e nevoie de contract de unde am acesti bani. Am mers si am adus un contract, apoi iar nu me-au deblocat contul si nu au de gînd. Cum sa procedez?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut ghenadie ,
studiati mai bine prevederile contractuale unde a-ti semnat , sunt clauze specifice ince priveste sumele mentionate !

17 июля 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Salut! Potrivit Regulamentului BNM privind condiţiile şi modul de efectuare a operaţiunilor valutare http://lex.justice.md/md/334112/ transferurile in valuta straina in favoarea rezidentilor se efectueaza cu prezentarea documentelor justificative la Banca.
Posibil Banca nu reccunoaste autenticitatea documentului pe care l-ati prezentat, si Banca in calitate de institutie... mai detaliat financiara care este obligata sa aiba o politica adecvata de management a riscurilor, inclusiv din perspectiva prevenirii spalarii banilor si finantarii terorismului - poate sa va solicite un document justificativ.
Incercati sa discutati situatia creata cu persoana de la Banca care este responsabila de prevenirea spalarii banilor.
In cazul in care totusi ati prezentat un document adecvat, depuneti o Cerere in scris pe numele Presedintelui Bancii, si in raspunsul Bancii veti vedea cum motiveaa refuzul, ulterior avind dreptul sa va adresati in instanta de judecata.

18 июля 2017