Am dreptul la casa parinteasca?

2 ноября 2018 63

Buna ziua! Am foarte mare nevoie se ajutorul dumnevoastra! Tatal meu a avut un mic apartament, el a decedat in 2013! Eu sunt singurul lui copil, acum recent am aflat ca acest apartament a ramas unui frate de-al lui. Eu pot sa cer parte din acel apartament? Ce sanse am si cum pot rezolva problema? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Posibilitatea este destul de mare.
Cunoașteți în ce temei fratele a obținut apartamentul?
Sunteți sigur că apartamentul a fost proprietatea tatălui?
În prim rî d sunteți moștenitor direct al tatălui, urmînd să înaintați cerere către notar pentru a moșteni bunurile ce au aparținut tatălui în termen de 6 luni din data decesului... mai detaliat acestuia.
La etapa actuală urmează a investiga situația, totodată, cît și să vă repuneți în termenul pentru acceptarea succesiunii, acest fapt se face prin intermediul instanței.

2 ноября 2018