Am dreptul sa iau copilul cu mine la locul de munca?

9 сентября 2020 49

Spuneti-mi, va rog frumos, daca eu sunt in concediu pentru ingrijirea copilului pana la 3 ani, dar vreau să-mi reiau activitatea cu program de lucru normal, am dreptul sa iau copilul cu mine în instituție? Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Legislația nu reglementează astfel de momente, prin urmare urmează să consultați regulamentele instiției în care activați și dacă nu există restricții în acest sens atunci nu există impedimente sau consultați/solicitați în prealabil opinia/acordul angajatorului.

10 сентября 2020