Am fost agresat fizic de doua persoane care acum se eschiveaza de la achitarea cheltuielilor pentru tratament

15 августа 2020 71

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez? Am fost agresat fizic de doua persoane. Am chemat politia. Acolo am depus o plangere. Dupa care am mers la medicina legala pentru documentarea vatamarilor corporale. Dupa cateva am fost chmat la politie, unde erau si agresorii. Politistul a intrebat cum procedam, pentru ca treaba e serioasa (mi-au dezbatut 3 dinti) si agresorii au raspuns ca o sa-mi achite toate cheltuielile, doar sa fie totul bine. Politistul mi-a spus sa ma inteleg cu acei 2 baieti cat trebuie sa-mi achite pentru tratament si ca sunt liber si nu trebuie sa mai scriu nimic. Lor le-a aplicat amenda cate 1.050 lei. Si cu aceasta s-a terminat. Am alergat dupa ei 2 saptamani si ei ma tot amanau, spuneau ca o sa castige banii si o sa mi-i dea, dar nu siu cand. I-am sunat si le-am spus sa-mi scrie ambii o recipisa si sa-mi dea copia de pe buletin. Dupa ce au auzit asta, ei au desparut. Telefoanele sunt inchise si nu-i gasesc. Fug de mine! Ce sa fac mai departe, cum sa procedez?

Jurist comments 1

Triboi Mihai
  • Юрисконсульт

Bună ziua!
Obțineți informații de la poliție privind vătămările comise (Procesul verbal de la fața locului). După, adresați-vă în instanță în proces civil și solicitați repararea prejudiciului cauzat. Conform art. 1998 Cod Civil, cel care acţionează faţă de altul în mod ilicit, cu vinovăţie este obligat să repare prejudiciul patrimonial,... mai detaliat iar în cazurile prevăzute de lege, şi prejudiciul moral cauzat prin acţiune sau omisiune.

Mult succes!

17 августа 2020