Am fost agresată verbal

14 июня 2021 33

Bună ziua. Am fost agresată verbal un lăcătuș care se afla in stare de ebrietate, la usa apartamentului meu. Martori nu am. Noi locuim la etajul întâi. Acel lăcătuș a venit să ceară o cheie de la subsol. Eu nu am cheia, ei au schimbat lacatuș de curând, dar vin in continuare sa ceara chei de la noi. A doua zi dupa acel incident, sotul a mers sa discute, l-a rugat frumos, dacă are întrebări sa se adreseze soțului, și nu soției însărcinate, adică mie. Eu am scris plângere pe acest lăcătuș pentru că am fost înjurată de el. La rândul sau, acest lăcătuș nu își recunoaște vina si a scris o plangere pe sot cum ca acesta l-ar fi amenintat. Ca martori sunt colegii lui. Dar chiar se face o nedreptate. Nu puteau colegii lacatusului sa tina parte soțului meu. Spuneți-mi, vă rog, acești martori ai lui pot fi luați in serios conform legii? Iese că eu am fost agresata si inca sotul poate sa primească amenda pe nedreptate.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

La examinarea unei pretinse cauze contravenționale, la solicitarea petiționarului, martorii pot fi audiați pentru elucidarea circumstanțelor respective, dvs puteți indica obiecții asupra acestui fapt indicând că martorii sunt persoane interesate în condițiile în care sunt colegi de lucru. Mai mult ca atât plângerea acestora ar reprezenta o răzbunare la... mai detaliat faptul că dvs ați cerut sancționarea acestora pentru injuriile aduse.

18 июня 2021
Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua, Dmna Viorica
Pe linga cele comunicate va recomand sa aflati firma sau angajatorul unde sunt angatati lacatusii, prin urmare sa depuneti o plingere pe numele acestora angajatorului pentru comportamentul necorespunzator si a starii de ebrietate prezenta in timpul orelor de munca. Ca urmare angajatorul poate trage la raspundere... mai detaliat disciplinara a acestora, pentru a face dovada la plingerea depusa de Dvs.
Mult succes.

18 июня 2021