Am fost amendat

10 марта 2023 148

Buna! Am fost oprit de politie in localitate. Politia pretinde ca radarul a constatat ca am depasit limita de videza si, prin urmare, mi-a aplicat amenda. Eu nu am fost de acord cu constatarile politiei pentru ca radarul nu era pornit si masina politiei nu era oprita intr-un loc vizibil. Vreau sa stiu care este procedura de mai departe: o sa-mi vina amenda prin posta sau o sa fiu chemat la judecata?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Constantin.
Proces-verbal va fi expediat prin poştă, dacă aţi refuzat să-l semnaţi sau dacă a fost întocmit în lipsa dumneavoastră.
La moment dacă consideraţi că sunteţi amendat pentru o faptă ce nu aţi săvîrşito, trebuie să contestaţi procesul-verbal în decurs de 15 zile, în caz contrar veţi fi obligat să... mai detaliat achitaţi amenda.

11 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Puteți contesta procesul-verbal și veți vedea ce probe are agentul constatator.
Procesul-verbal poate fi anulat și din alte erori de procedură privind examinarea și constatarea contravenției.
Pentru detalii puteți să mă apelați pe nr. 068769517 sau e-mail: scobiola97@mail.ru

11 марта 2023