Am fost amenintat cu moartea

24 июля 2020 56

Buna ziua. Am fost amenintat verbal cu moartea, am si inregistrari audio. Daca politia nu ia nicio masura, unde ma pot adresa sa imi apar drepturile?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Petru,

Depuneți o plângere penala și la procuratură.

24 июля 2020
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Petru!

Contestați actiunile/inacțiunile organului de urmărire penală (poliției) la Procuratură.
Ordonanțde refuz în pornirea urmăririi penale poate fi contestată la procurorul ierarhic superior, iar ordonanță acestuia se contesta în ordinea art 313 Cod de procedura penală.
Dacă și judecătorul de instrucție respinge plângerea depusă, puteți contesta încheierea acestuia cu recurs care,... mai detaliat este ultima cale de atac.

26 июля 2020