Am fost bătut de doi indivizi și am ajuns la spital

10 мая 2020 37

Pe data 1 mai doi frați m-au chemat la ei acasă să le repar un telefon. După aceea am băut împreună și ei mi-au propus să rămân la ei, dar noaptea m-au luat la bătaie cu picioarele. Acum mă aflu in spital. Ce să fac?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Victor!

Îmi pare rău de cele întâmplate cu Dvs.

În cazul dat este necesar să depuneți o plângere la poliție.
Chiar de la internarea Dvs în spital, urmare a comunicării cu medicii a ești obligați sa anunțe Poliția.
În dependenta de gravitatea leziunilor corporale făptuitorilor li se va intenta o cauza penală, după... mai detaliat caz, fie pentru provocarea leziunilor intenționat medii sau grave. Totul depinde de raportul de expertiza medico-legală.
În cadrul cauzei penale aveți dreptul sa solicitați acordarea unui avocat dacă nu vi-l puteți permite sau în contractați unul și cereți de la respectivii repararea prejudiciului cauzat sănătății, daune morale, după caz, venit ratat sau alte prejudicii suportate.

Sănătate!
Succes.

10 мая 2020