Am fost condamnata pentru marturii false pe care le-am dat la instigarea inculpatului intr-un dosar penal

14 февраля 2022 56

Buna ziua. In 2014 am figurat in calitate de martor intr-un dosar penal. Am avut intelegere cu inculpatul, mama si avocatul acestuia sa depunem aceleasi marturii. Prin urmare, am depus marturii false si am fost condamnata pentru aceasta la achitarea unei amenzi in marime de 15.615 lei. Pentru a achita aceasta amenda, in 2019 am imprumutat suma mentionata. Recent am discutat cu mama inculpatului si aceasta mi-a zis ca acesta si-a ispasit pedeapsa, iar marturiile mele nu i-au fost de folos. Cum sa recuperez banii achitati cu titlu de amenda de la inculpat?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs v-ați asumat un risc infracționar la care urmează sa suportați consecințele or înțelegerea dintre voi nu a fost una legală ca sa puteți pretinde niște sume de bani înapoi.

15 февраля 2022
  • Юрисконсульт

Buna Tatiana , colegul meu dl. Andrei corect v-a orientat. DVS ați întrat într-o cîrdășie criminală cu condamnatul, ați dat declarații false, ați fost condamnată deja și după aceasta mai ceriți recompensă, ceva nu-i normal.

15 февраля 2022