Am fost dat in cautare acasa

16 января 2023 268

Buna ziua. Am luate cateva credite pe care nu le-am rambursat. Datoriile au ajuns la 14.000 de lei. Creditorii au mers si acasa sa ma caute, dar eu ma aflu in prezent peste hotare. Au luat legatura cu mine si mi-au cerut sa achit datoria mentionata timp de o zi, altfel ma asteapta 2 ani de inchisoare sau munca in folosul comunitatii. In afara de asta, plaseaza tot felul de comentarii pe retelele de socializare in care fac trimitere la datoria mentionata. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Doina,

Creditorii încearcă să vă sperie cu închisoare, dar să nu credeți în asta pentru că așa ceva nu e posibil odată ce aveți contracte de credit și aveți raporturi juridice civile cu ei.

În cazul în care vedeți că ei depășesc limitele bunului simț și vă amenință cu ceva... mai detaliat mai grav, vă scriu postări pe rețele prin care vă defăimează și vă înjosesc, atunci puteți aduna toate aceste probe și depune o plângere la poliție.

17 января 2023
  • Юрисконсульт

Buna ziua Doina, eu vă aduc la cunoștință ce estwe indicat în Codul contravențional Articolul 741. Prelucrarea datelor cu caracter personal cu încălcarea legislaţiei

privind protecţia... mai detaliat datelor cu caracter personal

(1) Nerespectarea cerinţelor faţă de asigurarea securităţii datelor cu caracter personal la prelucrarea lor în cadrul sistemelor informaţionale de date cu caracter personal

se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

(2) Prelucrarea datelor cu caracter personal fără notificarea şi/sau autorizarea organului de control în domeniul prelucrării datelor cu caracter personal, atunci cînd notificarea sau obţinerea autorizării este obligatorie, precum şi prelucrarea datelor cu caracter personal de un operator neînregistrat în modul stability

se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

(3) Încălcarea drepturilor subiectului datelor cu caracter personal de a fi informat, de acces la datele cu caracter personal, de intervenţie asupra datelor cu caracter personal, de opoziţie şi de a nu fi supus unei decizii individuale

se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

(4) Încălcarea regulilor de prelucrare, stocare şi utilizare a datelor cu caracter personal

se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

(5) Transmiterea transfrontalieră a datelor cu caracter personal cu încălcarea legislaţiei privind protecţia datelor cu caracter personal

se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

17 января 2023