Am fost implicat într-un accident

6 февраля 2023 127

Bună ziua. Am fost implicat într-un accident. Mașina a derapat de pe șosea și s-a răsturnat pe acostament. În mașina se mai aflau 2 pasageri, care nu au pățit nimic. A fost chemată ambulantă, am trecut toate controalele la spital, după care ne-au externat. Am fost la poliție unde mi-au spus că așteaptă raportul de expertiză medicală, în funcție de constatările căruia vor determina gravitatea accidentul și vor aplica amenda prevăzută de lege. Tot atunci îmi vor întoarce permisul de conducere ca să-mi pot lua mașina avariata. M-au avertizat că procedura descrisă poate dura și o saptamina, și câteva luni. Întrebarea mea este dacă pot cumva să urgentez procesul, fiindcă au trecut deja 10 zile și am nevoie să plec. Ce pot face?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

De rezultatul raportului de expertiză depinde încadrarea juridică a faptei (contravențional - vătămare neînsemnată/ușoară sau penal - vătămare medie/gravă).
Expertiza poate dura. Așa e procedura legală.
Legea nu prevede expres un mecanism juridic de urgentare a procedurii.
Puteți adresa o cerere în scris prin care solicitați urgentarea procedurii, indicând un motiv întemeiat... mai detaliat + probe în acest sens.

7 февраля 2023