Am fost lovit de o mașină

17 октября 2018 95

Bună ziua. De curând am fost implicat într-un accident. Am fost lovit de o mașină - eu mergeam cu bicicleta regulamentar, dar o mașină de pe contrasens m-a lovit. Mi s-a efectuat o intervenție chirurgicală la umăr, urmează să mai am una. Șoferul mașinii mi-a propus să achite el toate cheltuielile doar pentru a nu chema poliția. Ce drepturi am eu in așa caz?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Asta nu vă decade din dreptul ca în orice moment să vă adresați către organul de polițe, în cazul în care refuzați să sesizați poliția și acceptați ca șoferul să acopere toate cheltuelile, obțneți un înscrs de la acesta prin care declară și confrmă că el va acoperi toate... mai detaliat cheltuielile care vor fi legate de vătămările provocate față de dvs, ulterior în caz că el se va eschva de la plata să-l puteți înainta către organele de drept. Totodată, dvs puteț solcita de la acesta o sumă de bani și cu titlu de prejudiciu moral.

18 октября 2018
  • Юрисконсульт

D-l Andrei, e greșala DVS că na-ți chemat poliția, e o cauză penală, DVS aveți fractură, e art. 264 al. 1 CP, încercați să sesizați poliția.Altfel n-a să obțineți nimica, facți cunoștință cu prevederile art. 1423 Cod Civil.
i

18 октября 2018