Am fost oprit si au gasit asupra mea jumate de pachetel de romanita (etnobotanice)

23 октября 2019 31

Am fost oprit intr-o seara de 4 persoane, care nu s-au prezentat, dar mai tarziu s-au dovedit a fi politisti. Au gasit asupra mea o hartie in care era jumate de pachet de romanita (etnobotanice). M-au dus la expertiza, care a aratat ca nu am consumat nimic. La comisariat au vorbit urat cu mine si m-au amenintat (din jumate de pachetel se pot transforma in toate 10 pachete), inclusiv ca ma inchid pentru raspandire de substante stupefiante. Tot insistau sa le spun de unde am luat-o. Dupa ce au sigilat pachetul, m-au trimis acasa spunand sa astept sunetul lor. Nu am primit niciun document si nici nu am idee pe ce am semnat, deoarece eram foarte speriat si nu ma puteam gandi la nimic. Ce urmari ma asteapta si cat de legal a fost totul? Ei nu mi-au aratat ca ceea ce au sigilat era pachetul meu si cantitatea tot nu o stiu, doar am vazut pachetul sigilat si mi-au spus sa semnez? Cat de legal au procedat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
în asemnea caz, solicitați asistarea de un avocat, și nu semnați nimic pînă nu vă oferă un apărător.

18 декабря 2019