Am fost prins de politie conducand o motocicleta in stare de ebrietate si fara a detine permis de conducere

27 декабря 2022 40

Buna ziua. Am fost prins de politie conducand o motocicleta in stare de ebrietate si fara a detine permis de conducere. Ce mi se poate intampla?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Anatol.
Totul depinde de detalii,
1. Dacă nu aveți în general permis de conducere - puteți fi sancționat cu amendă de la 1500 pînă la 3000 lei.
2. Dacă aveți permis de conducere deținând dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare - puteți fi sancționat cu amendă de la... mai detaliat 900 pînă la 1500 lei.
3. Dacă ați fost documentat corect privind starea de ebrietate avînd concentraţiei de alcool de la 0,3 g/l pînă la 0,5 g/l în sînge sau de la 0,15 mg/l pînă la 0,3 mg/l în aerul expirat - puteți fi sancționat cu amendă de la 17500 pînă la 25000 lei sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la 1 an.
4. În caz de depăşire a concentraţiei de alcool de 0,5 g/l în sînge sau de 0,3 mg/l în aerul expirat puteți fi sancționat cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

Jos anexez prevederile legislației relevante pentru cazul dumneavoastră

HOTĂRÂREA GUVERNULUI Nr. 296 din 16-04-2009 cu privire la aprobarea
Regulamentului privind modul de testare alcoolscopică şi examinare medicală pentru stabilirea stării de ebrietate şi naturii ei
3. Se stabilesc, pentru conducătorii de vehicule, următoarele concentraţii maxime admisibile de alcool:
a) în sînge – 0,3 g/l;
b) în aerul expirat – 0,15 mg/l.
4. Se atestă ca stare de ebrietate alcoolică:
a) cu grad minim – în caz de stabilire a concentraţiei de alcool de la 0,3 g/l pînă la 0,5 g/l în sînge sau de la 0,15 mg/l pînă la 0,3 mg/l în aerul expirat;
b) cu grad avansat – în caz de depăşire a concentraţiei de alcool de 0,5 g/l în sînge sau de 0,3 mg/l în aerul expirat.

Codul Contravențional
Articolul 231. Conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce vehicule
(1) Conducerea vehiculului deținând dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare
se sancționează cu amendă de la 18 la 30 de unități convenționale.
(2) Conducerea vehiculului fără deținerea dreptului de a conduce vehicule (cu excepţia conducerii în cazul instruirii, în prezenţa instructorului) sau conducerea în decursul termenului de aplicare a măsurii de siguranţă privind suspendarea dreptului de a conduce vehicule
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

Articolul 233. Conducerea vehiculului sub influenţa alcoolului ori în stare de ebrietate produsă de alcool, predarea conducerii lui către o persoană care se află sub influenţa alcoolului ori în stare de ebrietate produsă de alcool sau de alte substanţe

(1) Conducerea vehiculului de către o persoană care se află sub influenţa alcoolului ori în stare de ebrietate produsă de alcool ce depăşeşte gradul maxim admisibil stabilit de lege, dacă fapta nu constituie infracţiune,
se sancţionează cu amendă de la 350 la 500 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la 1 an.

Codul Penal

Articolul 2641. Conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de alte substanţe
(1) Conducerea mijlocului de transport de către o persoană care se află în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante şi/sau de alte substanţe cu efecte similar
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

28 декабря 2022