Am imprumutat bani unei persoane si nu-i intoarce

8 мая 2019 66

Am imprumutat o suma de bani unei persoane. A scris recipisa ca intoarce banii timp de o luna si cu dobanda de 10%. Acum se acunde si spune ca nu are banii. Cum putem sa solutionam problema?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
În prim rînd e neceaar de verificat posibilitatea de soluționare amiabilă.
Dacă nu este posibil, urmează sa va adresați în instanță cu cerere de încasare a sumei.
După emiterea hotarîrii, transmiteți spre executare silită, urmînd a fi demarate ample acțiuni de sancționare și constrîngere, cu eventuala scoatere la vînzare a bunurilor... mai detaliat debitorului la vînzare sau transmitere a acestora în contul datoriei.

9 мая 2019