Am interdicție?

6 мая 2022 124

Buna ziua. Am cumparat o masina cu un credit in marime de 3.800 Euro luat fara gaj. Nu am achitat ratele de jumatate de an. E posibil sa am interdictie si sa nu pot iesi din țară? Mi-a venit o scrisoare si de la executorul judecatoresc.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Olga.

Într-adevăr poate fi stabilită interdicție de ieșire din țară dar aceasta se stabilește pentru o perioadă strict determinată și certă în timp. De ex. pentru o perioadă de câteva luni. De fiecare dată stabilirea și prelungirea restricției de a ieși din țară se determină prin hotărârea instanței de... mai detaliat judecată.
Totodată nu este legal de a reține documentele care identifică persoana cum este buletinul de identitate sau pașaportul în legătură cu așa tip de cauze.

7 мая 2022