Am înterdictie pentru statele UE

27 сентября 2021 148

Bună ziua! Am fost in România aproximativ o lună în urmă și am stat 2 zile peste termenul maxim. Când m-am întors în Moldova, la vamă mi-au pus interdicție în sensul că nu pot intra pe teritoriul statelor membre ale Uniunii Europene pe un termen de 6 luni. Eu trebuie să plec în Spania săptămâna aceasta. Cu avionul voi putea ajunge acolo? Voi putea trece frontiera?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Doina, presupun că dumneavoastră aţi încălcat normele Ordonanţei de Urgenţă nr. 194 din 12 decembrie 2002
privind regimul străinilor în România, nu riscaţi să plecaţi în Spania fiindcă statele membre al UE au baza de date comună (Registrul de evidenţă) şi dacă vor depista la frontiera Spaniolă astfel de... mai detaliat abateri sau chiar şi ulterior riscaţi amendă, anulare de viză, sau poate şi deport.
Apelaţi la Ambasada României din R.Moldova, de dorit direct la autorităţile din România (Poliţia de Frontieră, Ministerul Afacerilor Externe).

Pentru mai multe detalii studiaţi
OUG194/2002

Decizia oricum vă aparţine, dar fiţi precaută.

Succes!

27 сентября 2021