Am inundat un magazin

22 октября 2019 282

Buna ziua. Am inundat un magazin de haine pentru copii, dar marfa nu a suferit. Am reparat totul din banii mei. Peste 6 zile magazinul a început să activeze. Compania care detine magazinul cere despăgubiri în suma de 360.000 lei, cu titlu de venit ratat si chiria încăperii.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Nu este suficient ca societatea respectiva să-și înainteze pretențiile sale, deoarece acestea mai trebuiesc și dovedite.
Despre venit ratat am putea vorbi în cazul în cazul în care societatea ar prezenta acte contabile care dovedesc încasările sale anterioare, prefera în aceiași perioadă de timp din anii precedenți.
Dacă și admitem că... mai detaliat din acest motiv i s-a cauzat un prejudiciu sub formă de venit ratat și sunteți obligat sa acoperiți venitul ratat în nici un caz nu trebuie sa suportați plata chiriei deoarece aceasta societate și așa urma sa o achite în regim normal nesuportînd un venit ratat din contul încasărilor sale.

Prejudiciul invocat urmează a fi probat prin probe pertinente, suficiente, concludente și utile.

22 октября 2019
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Suplimentar la cele scrise mai sus de Igor Brinister: magazinul va plati, totusi, chiria, desi era in incapacitate de a lucra timp de 6 zile din motiv de inundatie si reparatie. Plata acestei chirii poate fi tratata drept paguba directa a magazinului.
Banuiesc ca suma chiriei magazinului pentru 6 zile... mai detaliat nu este mare.
Chiria trebuie sa fie confirmata prin contract de chirie si prin dovada platii lunare a chiriei.
Refetitor la venitul ratat: bunurile din magazin nu sunt alterabile; daca ele nu au fost vandute in cele 6 zile, ele vor fi vandute ulterior; deci, magazinului ii va fi greu sa demonstreze venitul ratat.
Totusi, magazinul poate cere daune - despagubiri pentru plata chiriei timp de 6 zile.
In final, oare magazinul are vanzari zilnice de 60.000 lei? Chiar daca ar fi avut asa vanzari, atunci magazinul ar fi ramas fara marfa in valoare de 360.000 lei. Or, toata marfa a ramas la magazin si nu a fost afectata de inundatie.
In toate cazurile, nu poate aici fi vorba de 360.000 lei, mai ales ca ati acoperit costurile reparatiei.

29 октября 2019