Am inundat vecinul de jos

3 января 2020 75

Am inundat vecinul de jos. Dar inainte de asta si eu si vecinul de jos am fost inundati de alt vecin. El spune ca atunci nu a cerut despăgubiri, desi i s-a umflat laminatul. Laminatul s-a umflat doar in coridor, iar dupa aceasta inundatie ne impune sa platim podelele in tot apartamentul, desi afectat este doar cel din coridor. La propunerea sa gasim pe celelalt vecin sa facem plata in doua, el spune ca vina este doar a noastra si trebuie sa schimbam parchetul in toata casa. Ce facem in cazul acesta?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Refuzati oferta de a achita pretul inlocuirii in totalitate a parchetului.
Vecinul va trebui sa demonstreze in judecata ca a avut de suferit tot parchetul.
Propuneti-i o suma care o considerati rezonabila. Daca accepta, orice suma achitata vecinului trebuie numaidecat sa fie efectuata in schimbul unei recipise scrise... mai detaliat si semnate de catre vecin, prin care confirma receptionarea sumei si ca nu are si nu va avea careva obiectii fata de voi.
Daca refuza, nu are decat sa se adreseze in instanta.

3 января 2020