Am luat un telefon pentru altcineva pe numele meu

19 августа 2019 61

Bună ziua. Cu jumatate de an în urma, am luat un telefon pentru altcineva pe numele meu. Acesta a fost achitat doar doua luni. Telefonul costa 6.000 de lei, iar acum trebuie sa achit 11.890. Am fopst dat în judecata, dar la moment nu pot sa achit pentru ca nu am bani. Ce pot face?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Este in interesul dvs. de a intreprinde actiuni (a discuta cu vinzatorul) in vederea stoparii calcularii penalitatilor si dobinzii. Posibil sa recunoasteti suma calculata la moment si sa stabiliti un grafic de achitare (daca aceasa este o optiune pentru dvs).
Eventual, puteti solicita consultatia unui avocat pentru a stabili daca... mai detaliat in contract nu au fost introduse careva clauze abuzive (in incercarea de a diminua suma datorata).

20 августа 2019