Am mai multe credite

22 сентября 2019 36

Buna ziua. Am nevoie de un ajutor. Daca este blocat cardul de catre executor si nu vrea sa-mi dezblocheze cardul, unde se poate de adresat? Deoarece eu mai am de achitat credite si nu pot face față, iar executorul îmi promite că îmi va debloca cardul. Cum sa procedez in asa situație?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Anatol,

Conform Codului de Executare, executorul judecătoresc este în drept să urmărească mijloacele băneşti aflate sau parvenite ulterior în instituţiile financiare pe conturile debitorului ori să aplice sechestru pe mijloacele băneşti care vor fi transferate în viitor.

Până nu achitați datoria conform titlului executoriu, executorul judecătoresc nu o să... mai detaliat vă scoată sechestrul de pe conturile bancare.

22 февраля 2020