Am nevoe de consimtamantul din partea tatalui sau nu?

9 февраля 2019 276

Buna! Vreau sa plec cu copilul in vacanta. Copilul poarta familia tatalui, dar noi nu sintem casatoriti. Am nevoe de consimtamantul din partea lui sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
La deplasarea cu copilul peste hotarele țării în scopuri de vacanță sau altele, perioada care nu va depăși 3 luni, nu necesită acordul parintelui care e lipsă.
Acordul e necesar doar in cazul în care urmeaza a fi stabilit domiciliul minorului peste hotarele țării

10 февраля 2019