Am nevoie de acordul tatălui copilului pentru a merge împreună cu acesta la odihnă peste hotare?

1 июля 2022 391

Bună ziua. Din căsătoria anterioară am un copil minor de 13 ani. Sunt căsătorita a doua oară și port numele soțului actual. Pot pleca cu copilul la odihnă peste hotare fără un document din partea tatălui lui biologic?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ina, eu vă aduc la conștiință ce spune art. 3 al. 5 al Legea nr. 629 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și intrarea în R.M.”, în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vârstă până la 18 ani nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se... mai detaliat constă în instanța de judecată de drept comun.

2 июля 2022