Am nevoie de autorizație de construcție sau nu?

27 июля 2020 97

Bună! Doresc sa construiesc un antreu de 10 m2 la casa pe pământ. Menționez ca dețin 1/2 din casă cu intrare aparte, curte separata și 3 ari de pământ destinat pentru construcție în Chișinău. Ma încadrez eu în legea pentru construcții din 2010 ce prevede ca la case particulare și pământul privat se permite construcția fără autorizație a anexelor de pana la 15 m2? Nu prea înțeleg se permit ori nu și mai trebuie și acordul vecinului coproprietar? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Nu am primit raspuns la acesta intrebare și asi dori totusi sa știu pot construi ori nu am nevoie de acordul coproprietarului ori nu.

4 апреля 2021