Am nevoie de un avocat militar

14 июля 2022 33

Buna ziua. Baiatul meu aflat in serviciul militrar a avut un conflict cu alt baiat. Intre ei s-a iscat o bataie in urma careia a avut de suferit celalalt soldat. Ce il asteapta pe baiatul meu si daca se poate de rezolvat situatia?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Rodica, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul penal. Dacă cazul o să fie comunicat organelor de anchetă ( poliție, procuratură ), atuncea posibil să fie pornită o urmărire penală, tot depinde ce leziuni corporale a suferit soldatul pătimit Articolul 368. Acte... mai detaliat de violenţă săvîrşite asupra militarului
(1) Vătămarea intenţionată uşoară a integrităţii corporale sau a sănătăţii ori lovirea subalternului de către şef, precum şi a şefului de către subaltern în timpul cînd aceştia îndeplinesc obligaţiile legate de serviciul militar
se pedepseşte cu închisoare de pînă la 5 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni:
a) săvîrşite de două sau mai multe persoane;
b) săvîrşite cu aplicarea armei;
c) soldate cu urmări grave;
d) săvîrşite pe timp de război;
e) săvîrşite în condiţii de luptă
se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 12 ani.

15 июля 2022