Am nevoie sa demostrez ca nu am datorii la stat

25 июля 2020 30

Sunt cu sotul in Irlanda de 3 ani. Am apelat la banca pentru a lua un credit pentru cumpararea unei case si am nevoie sa demostrez ca nu am datorii la stat. Cum as putea sa primesc o confirmare in acest sens?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul MD mergeti la fisc si solicitati certificat privind lipsa/existenta de datorii fata de stat.
Daca e vorba de Irlanda, vedeti ce spune legislatia locală, nu avem de unde cunoaște.

26 июля 2020
Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună,
În cazul în care sunteți în Irlanda și creditul îl solicitați în acea țară, datoriile din Moldova nu prea contează. Vă adresați autorităților fiscale de acolo sau instituției unde achitați taxele.

26 июля 2020