Am o datorie și executorul mă amenință că-mi va aresta automobilul

3 мая 2023 65

Bună ziua. Executorul mi-a trimis acasă o scrisoare în care mă anunță că am de achitat 8.500 lei, iar printr-un mesaj pe telefon îmi spune deja că trebuie să achit 12.500 lei. L-am întrebat care este totuși mărimea datoriei, iar răspunsul lui a fost că va veni acasă și mă va lămuri. Am un automobil care e înmatriculat pe numele meu și executorul m-a informat că acesta ar fi anunțat în căutare și poliția îl va aresta și pune la dispoziția lui. Ce pot face în acest caz? Sunt mamă a trei copii, în prezent nu lucrez, iar mașina am obținut-o prin donație.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Mihaela.
Solicitați printr-o cerere scrisă de la executor borderoul de calcul a cheltuielilor de executare pentru a vedea ce sumă trebuie să achitați.
Depinde de situație dar automobilul de principiu poate fi urmărit chiar dacă a fost dobândit prin donație.

4 мая 2023