Am o masina cu numere de Marea Britanie in Moldova, dar nu circul cu ea momentan

11 июня 2020 260

Am in Moldova o masina cu numere de Marea Britanie, dar este condusă de mine doar cand merg in vacante. Este obligatoriu sa plătesc vinete pe toata perioada anului, chiar daca nu folosesc masina?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Olga!

În primul rând, automobilele cu volanul pe dreapta pot fi circula pe drumurile din Republica Moldova doar cu condiția că sunt implicate în traficul rutier internațional.

În al doilea rând, termenul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova a unui autoturism înregistrat într-o altă țară este de 180 zile în an.

Nu... mai detaliat în ultimul rând trebuie să achitați și vinieta.

Vedeți și link-ul de mai jos:
https://customs.gov.md/ro/content/termenul-maxim-de-aflare-pe-teritoriul-republicii-moldova-masinilor-inmatriculate

Succes.

12 июня 2020