Am parasit locul accidentului. Cu ce ma pot alege?

6 декабря 2018 215

Buna ziua. Cu trei zile in urma, fiind ceata si eu circuland cu masina, intimplator am tamponat un gard al unei gospodarii. M-am oprit, m-am uitat la gard ca nu-i nimic grav stricat si nu am apelat la politie, dar am plecat acasa. A doua zi, stapana gospodariei a apelat la politie si timp de doua ore ei au fost la mine la poarta, masina mi-au luat-o la parcare, iar pe mine m-au dus la expertiza medicala (dupa care s-a constatat ca nu aveam alcool in mine). Permisul mi l-au luat si mi-au deschis dosar. Va rog, spuneti-mi ce fac in cazul acesta si cu ce ma pot alege dupa judecata?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,

Articolul 243. Părăsirea locului în care s-a produs
accidentul rutier
Părăsirea de către vinovat a locului în care... mai detaliat s-a produs accidentul rutier, dacă fapta nu constituie infracțiune,
se sancţionează cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 2 la 3 ani sau cu arest contravenţional pe un termen de la 10 la 15 zile.

6 декабря 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Urmează a fi numită ședință de judecată cu citarea d-stră pentru clarificarea cauzei și aplicarea sancțiunii sus citate, totuși, există șanse de a rezolva situația prin repararea prejudiciului cît și în acest sens, partea vătămată să înainteze cerere privind solicitare încetării cauzei cu mențiunea lipse cărorva pretenții.

Este o contravenție formală,... mai detaliat adică legiutorul se limitează doar la descrierea semnelor acţiunii/inacţiunii şi nu include consecinţele social periculoase în calitate de semne obligatorii ale componenţei.În acest caz infracţiunea se consumă în momentul săvîrşirii acţiunii sau inacţiunii prejudiciabile, moment în care apare starea de pericol pentru valoare socială ocrotită de lege.

Totuși, instanța încearcă să înceteze asemenea cauze în caz că părțile s-au împăcat. Puteți deasemenea înainta o contestație în acest sens.

6 декабря 2018

Buna ziua multumesc de raspuns dar Mai am o intrebare la dumnevoastra, in ziua cind mi sa deschis dosar Mia fost oprita si masina la parcare la politie, cum pot so scot de acolo si trebui sa achit ceva sau nu?

8 декабря 2018