Am pierdut un set de chitanțiere

5 апреля 2022 24

Bună ziua. Lucrez ca perceptor fiscal și am pierdut un set de chitanțiere 2 SF în număr de 25 bucăți. Pot să fiu trasă la răspundere?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Elena, tot depinde unde au fost folosite acestea chitanțe și de cine. În acțiunele DVS nu se prevede prevederile Codului penal Articolul 329. Neglijenţa în serviciu
(1) Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare de către o persoană publică... mai detaliat a obligaţiilor de serviciu ca rezultat al unei atitudini neglijente sau neconştiincioase faţă de ele, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii mari intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 850 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 2 ani, în ambele cazuri cu (sau fără) privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni care au provocat:
a) decesul unei persoane;
b) alte urmări grave
se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 6 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

6 апреля 2022