Am plătit o amendă si mi-a mai venit una

30 ноября 2019 44

Am furat niste obiecte dintr-o mașina in Germania si am fost prins. Polițiștii mi-au spus că deoarece nu eram pus la evidența in Germania, trebuie sa ma aresteze, sau pot plăti o sumă de bani si ma eliberează. Am fost cu ei la banca am scos bani si am platit la poliție. Ei mi-au dat o foaie care arata ca am platit. M-au fotografiat, mi-au luat aprentele si m-au eliberat. Si peste 3 luni am primit acasa in Moldova o scrisoare de la judecătoria ca trebuie sa plătesc o amendă. Amenda e aproape de 3 ori mai mare ca prima. Este posibil asa ceva? Sau au încurcat ei ceva?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Posibil prima suma a fost calificată ca o cauțiune pentru a nu va aplica careva măsuri pentru perioadă urmăririi penale iar ulterior dosarul a fost transmis în judecată unde ați fost condamnat iar pedepsea va fost stabilită sub formă de amendă..

Aceasta este doar o variantă pe care o putem... mai detaliat presupune de și situația poate fi altă.

1 декабря 2019

Dar polițiștii mi-au zis ca daca plătesc nu o să-mi facă judecată. O zis ca daca eram pus la evidența in germania trebuia să-mi facă judecată, dar daca asa trebuie sa ma aresteze sau pot sa plătesc

1 декабря 2019