Am primit o scrisoare de la compania la care am credit

5 февраля 2019 99

Buna ziua. Cine ma ajuta cu un raspuns? Am primit o scrisoare de la compania la care am credit. Pe ea scrie Cerere de chemare in judecata (preaviz). Spuneti-mi, va rog frumos, ce inseama aceasta scrisoare? Va rog, dati-mi cineva raspuns.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Sofia, în cazul dvs., bănuiesc că e o simplă notificare din partea companiei de creditare cu privire la achitarea creditului. Puteți să o priviți ca o cerere prealabilă de chemare în judecată. Nu cred să fie o cerere tipică de chemare în judecată dat fiind că, o asemenea... mai detaliat cerere instanța de judecată o expediază, împreună cu încheierea de pregătire a cauzei pentru dezbateri etc. Aceasta este o simplu model de care se folosesc companiile de creditare pentru a colecta datoriile de la cetățeni.

5 февраля 2019
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Ar fi bine ca în cazul în care dvs., întradevăr aveți o asemenea datorie să o achitați în termenul prevăzut de somația companiei de creditare.

5 февраля 2019