Am primit un lot de pamint in dar de la parinti

21 февраля 2019 41

Am primit un lot de pamint in dar de la parinti si l-am vandut, banii i-am depus in banca pe numele meu la procent. In caz de divort, sotia are dreptul la acesti bani? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Soția ar avea dreptul doar la 1/2 din procentul care constituie câștigul dvs ce vi-l oferă banca.

Banii obținuți de pe urma vânzării terenului sunt proprietatea personala a dvs deoarece terenul vândut era bun personal întrucât, a fost dobândit cu titlu gratuit de către Dvs.

21 февраля 2019