Am probleme mari cu companiile de microcreditare

14 августа 2019 169

Ma numesc. Am probleme mari cu companiile de microcreditare. Am luat niste credite la cateva din ele (sume de 5.000 lei). Lucram oficial atunci. La un moment dat, mi-am rupt piciorul si au inceput problemele, nu aveam de unde sa achit penalitalile, merg scrisori, sunete, judecati - nu stiu ce sa fac, cum sa procedez sa scap de ei. Din cauza asta mi-am pierdut familia - sotia cu fata de 2 ani de zile a plecat de acasa si nu vrea sa se intoarca pana nu rezolv problema. Ajutati-ma!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
rezolvarea ține de achitarea sumei, metode de eschivate nu o să găsiți.
Puteți solicita doar reeșalonarea datoriei, astfel, fiind stabilit un nou grafic de plăți, luînd în calcul faptul imposibilității de a munci la moment.
Este vorba de o discuție între dumneavoastră și creditor, alte șanse de a vă soluționa situția, în... mai detaliat condiții mai indulgente, nu o să aveți.

16 августа 2019
  • Юрисконсульт

Bună ziua Constantin,

Noutatea proastă este că Dvs. sunteți obligat să restituiți creditul pe care l-ați contractat de la compania de microfinanțare.

Noutatea bună este faptul că Dvs. puteți să reduceți penalitățile și dobânzile de întârziere, or, deobicei în contractele de credit, companiile de microfinanțare prevăd clauze vădit abuzive, care pot fi... mai detaliat în cel mai bun caz declarate nule, sau dacă este posibil de redus penalitățile prin instanța de judecată.

Însă, trebuie de studiat contractul de credit în detaliu, pentru a vedea dacă este posibil de aplicat soluția enunțată supra.

Sunt la dispoziția Dvs.

O zi bună să aveți!

16 августа 2019