Am procurat o casa, dar nu am reusit sa perfectam actele

31 июля 2022 90

Buna ziua. Am procurat o casa, dar nu am reusit sa perfectam actele pentru ca proprietarul a decedat. Mostenitorul a zis ca-mi face procura generala. Pot cu aceasta procura sa fac documentele pe casa pe numele meu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
posibil prin procură să se rezolve, însă, pînă a avea temei de a elibera o asemenea procură, urmează ca moștenitorul să deschidă dosar succesora și să moștenească, aici apare problema că moștenitori pot fi mai mulți, dacă nu se clarifică amiabil, atunci doar prin instanța de judecată.

1 августа 2022